EU štítky

Nové štítkovanie pneumatík

Nový štítok EÚ na označenie pneumatík vzhľadom pripomína energetický štítok nachádzajúci na kuchynskom zariadení. Poskytuje dôležité informácie týkajúcich sa bezpečnosti a vplyvu pneumatiky na životné prostredie. Štítok EÚ na označenie pneumatík zjednodušuje porovnávanie pneumatík z hľadiska priľnavosti na mokrom povrchu, úspory paliva a hluku.

Úspora paliva

Úspora paliva sa hodnotí v kategórií A až G a označuje sa farbenou škálou. Pri zaraďovaní do kategórie sa meral valivý odpor pneumatiky, ktorý má veľký vplyv na úsporu paliva vo vašom vozidle. Zníženie spotreby paliva

Rozdiel medzi kategóriou A a G môže znamenať zníženie spotreby paliva až o 7,5 %. Výberom pneumatiky kategórie A namiesto G môže ušetriť viac ako 6 litrov paliva na každých 1 000 km.

Priľnavosť na mokrej vozovke

Priľnavosť sa hodnotí v kategóriach A až F. Zaraďovanie do kategórií prebiehalo meraním brzdnej schopnosti pneumatiky na mokrých vozovkách.

Priľnavosť na mokrej cesteAj jeden meter môže spraviť rozdiel medzi spokojnou jazdou a nehodou. V prípade vozidla, ktoré použije všetky brzdy pri rýchlosti 80 km/h, je brzdná dráha pneumatík kategórie A až o 18 metrov kratšia než v prípade pneumatík kategórie F.

Hluk

Hluk sa na nových štítkoch zobrazuje v troch vlnách. Rozhodovalo sa podľa výsledkov merania vonkajšieho hluku vytváraného pneumatikami v decibeloch. Emisie vonkajšieho hluku

  • 1 čierna vlna: tiché (3 dB alebo nižšie pod úrovňou budúceho európskeho limitu)
  • 2 čierne vlny: stredne hlučné (medzi úrovňou budúceho európskeho limitu a hodnotou 3 dB)
  • 3 čierne vlny: hlučné (nad úrovňou budúceho európskeho limitu)

V skutočnosti rozdiel troch decibelov zdvojnásobí vonkajší hluk, ktorý vytvára pneumatika.

Štítok EÚ na označenie pneumatík vám pomôže zhodnotiť pneumatiku z hľadiska hluku, priľnavosti v mokrých podmienkach a úspory paliva. Existujú však aj ďalšie kritériá, ktoré treba pri výbere pneumatík zohľadniť.

Pri výbere pneumatiky zvážte aj nasledovné faktory:

  • Ovládateľnosť na mokrom povrchu
  • Ovládateľnosť na suchej vozovke
  • Brzdenie na suchej vozovke
  • Priľnavosť pri zatáčaní
  • Odolnosť
  • Vnútorný hluk
  • Akvaplaning

Zimné pneumatiky majú faktory, ktoré letné pneumatiky nemajú. Z tohto dôvodu sa na štítkoch EÚ na označenie pneumatík nehodnotia. Napríklad záber na ľade a snehu či priľnavosť v studenom počasí.

Od novembra 2012 budú všetky nové pneumatiky označené nalepovacím štítkom EÚ na označenie pneumatík. V prípade, že štítok nemôžete nájsť, kontaktujte predajcu, ktorý je povinný poskytnúť tieto informácie.