Ako vybrať správne pneumatiky?

Kúpa pneumatík pre auto nie je tak jednoduchá záležitosť, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Na trhu sú tisíce pneumatík, ktoré sa líšia nielen rozmermi, ale aj určením a ďalšími vlastnosťami.  Výberom diskov a pneumatík možno meniť jazdné vlastnosti, dynamiku a komfort auta. Inžinieri sa snažia nájsť čo najlepší kompromis medzi týmito veličinami, pričom jazýčky váh sa pri jednotlivých modeloch pohýnajú rôznymi smermi. Pri výbere pneumatík vo fabrike vstupuje do hry tiež výrobná cena a trvanlivosť. Tieto dva aspekty majú na výber vo fabrike výrazný vplyv. K pôvodným pneumatikám môžeme preto niekedy nájsť alternatívu, ktorá je síce drahšia, no pozitívne ovplyvní všetky vyššie uvedené vlastnosti.

Základná voľba
Prvý krok, ktorý je treba pri voľbe pneumatiky urobiť, je jednoduchý a logický. Treba si vybrať, aký dezén na pneumatike chceme mať. Dezén je hlavným poznávacím znamením medzi dvoma základnými skupinami pneumatík – letnými a zimnými. Okrem typického hrubšieho dezénu sú zimné pneumatiky označené písmenami M a S (mud and snow – blato a sneh). Líšia sa však i gumovou zmesou a vnútornou konštrukciou. Okrem letných a zimných pneumatík poznáme i pneumatiky označené ako celoročné. Sú kompromisom medzi dvojicou pneumatík. Nedajú sa však označiť za zlatú strednú cestu, ktorá by bola dobrá počas celého roka. Mnohé celoročné pneumatiky neponúkajú dobrý výkon ani v lete ani v zime. Niektoré naopak dokážu svojimi vlastnosťami prekonať svojich špecializovaných konkurentov. Všetko teda záleží najmä od kvality zvolenej pneumatiky. Dezén pneumatiky má na jazdné vlastnosti a prenos sily na vozovku veľký vplyv. Nízka hustota dezénu maximalizuje kontaktnú plochu a zlepšuje trakciu. Zároveň však obmedzuje možnosti pneumatiky na odvádzanie vody či nečistôt mimo kontaktnú plochu. Veľmi dôležitý je i samotný tvar dezénu, ktorý je predmetom neustálych zmien a vylepšovania.
S dezénom sa spája i jedna legislatívna podmienka. Slovenský cestný zákon v súčasnom znení nemá zakotvené povinné prezúvanie na zimné pneumatiky. ,V prípade súvislej snehovej pokrývky, ľadu alebo námrazy na vozovke však auto zimnými pneumatikami s označením M.S, M+S alebo M&S musí byť povinne vybavené. Vyžadovaná je tiež hĺbka dezénu. V zime platí minimum 3 milimetre, v lete 1,6 milimetra. Z hľadiska bezpečnosti sa však odporúča používať pneumatiky s hĺbkou dezénu päť milimetrov a viac. Ubúdajúci dezén sa najmarkantnejšie odrazí na znižovaní odvádzania vody a zvyšuje riziko aquaplaningu.

Ochotne vám pomôžeme s výberom
Rád vám odpovie Ľubomír Ježo - expert na pneumatiky
info@jm-design.sk
Odpovedáme do 24 hodín
0950 105 115 Infolinka PNEUSVET.SK
Pondelok - piatok 8:00 - 16:00