DOT pneumatík?

Pneumatika v skutočnosti starne až po namontovaní na vozidlo
Pri výbere pneumatík sa veľa vodičov pozerá práve na údaje v DOT a vyžaduje od nás, aby bola pneumatika vyrobená v aktuálnom roku. Sú to však zbytočné obavy. Vyšší vek pneumatiky rozhodne neznamená tovar horšej kvality, a ak kúpite od overeného predajcu dva roky staré pneumatiky, budú mať rovnako dobré jazdné vlastnosti ako pneumatiky vyrobené pred niekoľkými týždňami. Pri správnom uskladnení pneumatík totiž pneumatika nestarne.

Keď sa teda obzeráte po nových pneumatikách, neklaďte dôraz na DOT, ale zaujímajte sa skôr o iné vlastnosti a parametre, ako je:

- počet kilometrov, ktoré môže pneumatika najazdiť,
- stabilita
- ovládateľnosť
- hlučnosť
- hĺbka dezénu pneumatík

DOT teda nehrá takmer žiadnu rolu v kvalite pneumatík. Ak je pneumatika uskladnená v suchu, pri teplote do 15 °C, mimo dosahu svetla, mimo dosahu chemických látok a zdrojov ozónu, starne veľmi pomaly. Výrobcovia sa zhodujú na tom, že v prípade kvalitného a profesionálneho uskladnenia môžu byť automobilové pneumatiky predávané ako nové do 5 rokov od výroby bez toho, aby ste museli mať obavy o ich kvalitu.

Rozdiel vo vlastnostiach nových a 5 rokov starých pneumatík je naozaj taký zanedbateľný, že ho nepoznajú ani profesionálni testovací jazdci. Zmesi, z ktorých sú súčasné dezény vyrábané, totiž obsahujú činidlá, ktoré sa postupne uvoľňujú a chránia tak pneumatiky pred stratou kvality.

Ochotne vám pomôžeme s výberom
Rád vám odpovie Ľubomír Ježo - expert na pneumatiky
info@jm-design.sk
Odpovedáme do 24 hodín
0950 105 115 Infolinka PNEUSVET.SK
Pondelok - piatok 8:00 - 16:00